cestovni-ruch.czCOT BusinessCOT mediaCZeCOT.infoWMP.czXMLevents
Hlavní stránka Aktuality v systému Cyklobusy poprvé v Česku zmapovány!
Cyklobusy poprvé v Česku zmapovány!
Pátek, 05 Červenec 2013 14:10

 

Ve spolupráci se společností CHAPS s.r.o. provozující oficiální dopravní informační systém IDOS jsme v rámci informačního systému CZeCOT provedli historicky první zmapování linek cyklobusů na celém území ČR.

V minulosti mapy linek cyklobusů byly mapovány jen na území východních Čech a to primárně pro potřeby oficiálního turistického portálu Pardubického kraje Vychodni-Cechy.info. Proč došlo k celorepublikovému zmapování, vysvětluje jednatel společnosti WMP Vít Pechanec: „Vzhledem k tomu, že se vzájemná spolupráce mezi naší společností a firmou CHAPS rozšířila na celorepublikovou působnost, rozhodli jsme se provést pro letošní letní sezónu zmapování linek cyklobusů pro celé území Česka. Přiznám se, že v tom bylo i trochu zvědavosti. Linek cyklobusů ve východních Čechách každoročně bylo k digitalizaci poměrně hodně a zajímalo nás, jak si stojí v této oblasti i ostatní regiony.“ Linky cyklobusů jsou zpřístupněné nejen na turistickém mapovém portálu Tourmapy.cz, ale i na dalších portálech napojených na informační systém CZeCOT, tedy na portálech Vychodni-Cechy.info, Jizni-Morava.info, MS-dovolena.cz, Ceskomoravskepomezi.cz, Pardubicko.info a MojeOrlickehory.cz.

Mapa cyklobusů v ČR.

Výsledek zmapování dokumentuje přiložená mapka. Zajímavé je, že cyklobusová doprava je realizována především v příhraničních regionech, a to zejména v kopcovitých a hornatých terénech. Východní Čechy zahrnující Orlické hory v pokrytí a hustotě vyšly ze všech regionů opticky i v počtu kilometrů linek nejlépe. Poměrně hustou sítí cyklobusů disponují dále Beskydy, Krkonoše, Českobudějovicko se Šumavou, Český ráj, Plzeňsko, oblast Západočeských lázní s Krušnými horami a oblast kolem Ústí nad Labem a Teplic. S cyklobusy se lze setkat ale i v jiných regionech.

Informace k datu vydání zprávy: Co se týká samotných dat, tak cyklobusy jezdí v ČR na celkem 84 linkách v 479 spojích. Na mapě je zdigitalizováno a zakresleno celkem 5076 km.
Aktualizováno dne 5.9.2013: Do systému byly doplněny linky cyklobusů v Jihomoravském kraji, které nebyly v IDOSu evidovány s možnou přeprav kol. Aktuálně je zpracováno 96 linek o celkové délce 5554 kilometrů. Tato vzdálenost zahrnuje i přejezdy cyklobusů v příhraničí na polském území.

Na důvody a výhody zakreslených cyklobusů jsme se opět zeptali Víta Pechance: „Zakreslené linky cyklobusů na mapě pomáhají uživatelům v prostorové orientaci v regionu a především v plánování svého cyklovýletu. Tím, že na jednom mapovém podkladu vidíte jak cyklotrasy tak i linky cyklobusů s vyznačenými zastávkami, kde cyklobus zastavuje, snadno tak můžete vymyslet, kam se necháte dovézt a odkud se sami vrátíte na kole. Každá linka je na mapě interaktivní, takže stačí kliknout na její zákres, zjistíte, odkud kam jede. Dalším klikem si můžete zobrazit její jízdní řád v rámci IDOSu. Na Tourmapách si navíc k trasám můžete zobrazit i turistické cíle a občerstvovny. Vybrané objekty si můžete vložit do plánovače výletů, v rámci kterého je možné si provést navíc ještě i vlastní zákres vybrané trasy. To, co nás ještě čeká během července, je lepší optimalizace zobrazení těchto linek v mapě na propojených portálech.Těch digitalizovaných dat je velké množství a na méně výkonných počítačích může dojít k problémům s jejich zobrazením. Chceme, aby uživatelé mohli naše portály používat maximálně komfortně!“

Ukázka zobrazení linky cyklobusu na mapě.

 
Google Translate: Czech English

Vyhledávání